Schola-logoSchola

 

Schola parafii św. Jana Jałmużnika powstała w październiku 1983 roku, a jej założycielami byli o. Bogdan Filipiuk i Małgorzata Sakowicz (Korneluk). Pierwszy raz zadebiutowała w ostatnia niedzielę października 1983 roku.

Początkowo jej zadaniem było wykonywanie podczas Mszy świętej śpiewu międzylekcyjnego czyli psalmu responsoryjnego i śpiewu przed Ewangelią- Alleluja. Z czasem repertuar muzyczny zespołu znacznie się poszerzył, a było to związane ze znacznym powiększeniem ilości śpiewających, częstszymi próbami, nauką nowych pieśni oraz wyjazdami na różnego rodzaju rekolekcje, skupienia i udział w pieszych pielgrzymkach na Janą Górę. Ogromną rolę w podniesienie jakości wykonywanych śpiewów liturgicznych wniósł o. Antoni Kawka- proboszcz parafii w latach 1986- 1991, dzięki któremu członkowie scholi i prowadząca mieli możliwość skorzystania z kursów doskonalących umiejętności wokalne i zaznajomić się z nowymi utworami liturgicznymi.

Przez wiele lat istnienia scholi przewinęło się przez nią wiele osób, które w znaczący sposób wpłynęły na jakość prezentowanych utworów. Niektórzy członkowie scholi, już dzisiaj dorośli i mieszkający poza granicami parafii wracają, by przynajmniej kilka razy w roku jeszcze móc uświetnić liturgię i powspominać stare czasy. Takim dniem jest Wigilia Paschalna, kiedy to powiększony zespół wspólnie razem śpiewa. Schola parafialna występuje również poza liturgią, biorąc udział w różnych konkursach, festiwalach i przeglądach muzycznych jako zespół „Gloria”. Część prób odbywa się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Orchówku, skąd rekrutuje się większość członków scholii, a część w kościele parafialnym. Podstawowym zadaniem zespołu jest oprawa muzyczna Mszy świętej o godzinie 9.00 w każdą niedzielę, innych świąt i uroczystości oraz przygotowanie koncertu kolęd i pastorałek w grudniu i akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości w listopadzie.

Serdecznie zapraszamy chętnych, uzdolnionych muzycznie młodych ludzi do wspólnego uwielbiania Pana poprzez śpiew i muzykę.

Małgorzata Sakowicz